Bělověžský prales - cesta do zimní pohádky
V tomhle článku o mé první cestě k polské Bělověži zavzpomínám, co mě do téhle pusté oblasti na severovýchodě Polska vůbec přivedlo. Sněhové podmínky jako tehdy, jsem už při opakovaných návratech k Bělověži nikdy nezažil. Dozvíte se, jak vznikla má vysněná fotografie zubra ve vánici - “Bílá tma”, která se umístila v soutěži Czech Nature Photo. Taky posdílím zážitek, který následoval bezprostředně po vzniku tohohle snímku a zatím jsem o něm nikde nemluvil. Přitom patří mezi ty nejsilnější zážitky, jaké jsem tam venku zažil. Měl jsem možnost pozorovat unikátní scenérii - interakci dvou živočišných druhů, které společně v divoké evropské přírodě asi není možné vidět nikde jinde než kolem polské Bělověže. V článku taky najdete mraky fotografií, které zatím nespatřily světlo intenetů. Pojďmě to ale vzít popořádku.
Bílá tma - zubr evropský (Bison bonasus), Nikon Z50 + Nikkor 300mm f/4 pf vr, 29.1.2021, Bialowieza, Polsko
Dlouho odkládaná cesta
Dlouhé roky jsem snil podívat se do Bělověžského pralesa - největšího nížinného pralesa Evropy. V dobách mého zájmu o entomologii, mě sem táhnul výskyt dvou druhů bájných sibiřských tesaříků - Alosterna ingrica a Evodinus borealis. Jak šel čas a do života mi přišlo focení zvířat a přírody, začal jsem toužit po setkání se zubry ve volné přírodě, kterým se v téhle oblasti dobře daří. Tak už nebylo vyhnutí a musel jsem se do Bělověže konečně vypravit. Po shlédnutí fotek tibetských jaků a norských pižmoňů od Vincenta Muniera jsem měl celkem jasno o tom, že i zubrovi to určitě bude nejvíc slušet v zimním období, ideálně ještě třeba ve vánici a tak jsem začal vytvářet podrobnější plán cesty. Ukázalo se, že to nebude jednoduché, protože oblast je v nadmořské výšce kolem 150 metrů nad mořem a tak tu sníh bývá poměrně vzácný a v posledních letech v podstatě ani nenapadl.
Bělověžský prales, Nikon Z6 + Tamron 150-600g2, 25.1.2021, Bialowieza, Polsko
První setkání se zubry
I tak jsme se se ženou rozhodli, že se sem za časů hlubokého Covidu, kdy nebylo možné cestovat do vzdálenějších destinací, na nějaký týden podíváme. Jelikož byly v Polsku zavřené všechny služby naplánovali jsme si, že budeme spát ve stanu nebo v autě, s čímž máme bohaté zkušenosti. První dny po příjezdu do oblasti tu skutečně nebylo po sněhu ani památky. Měl jsem vytipováno pár míst, kde by se mohli zubři zdržovat a tak jsem se věnoval seznamování s oblastí. Hned první den se mi podařilo za velké radosti pozorování zubrů v lese. Měl jsem z nich náležitý respekt a vzhledem k všudypřítomné mlze to na focení moc nebylo. Další dny se k pozorování zubrů přidali taky jeleni a dokonce jsem našel čerstvé vlčí stopy. Serióznější focení zubrů se však první dny nekonalo. Pár zubrů jsem ke své velké radosti sice pozoroval, ale vždy to bylo na nefotitelnou vzdálenost okolo 100 metrů, kterou si tato majestátná zvířata udržovala. Bylo pro mě fascinující, jak se dokáže až 900 kg vážící zubr neslyšně objevit a zmizet v lese bez křupnutí větvičky. Na pastvu z lesa zubři zase vycházeli až večer, což focení také poměrně komplikovalo.
Hýl obecný (Pyrhula Pyrhula), Nikon Z50 + Nikkor 300mm pf vr, Bialowieza, Polsko, 29.1.2021
Fotografování jelenů ve vánici
Jelikož jsem oblast neměl vůbec prozkoumanou, věnoval jsem hodně času procházení pralesa a hledání různých pastvin, holých ploch a mýtin uprostřed lesů, které jsem měl vytipované z fotomap. Po pár dnech pobytu v oblasti se začlo ukazovat zimní počasí a během jednoho dne napadlo nějakých 60 centimetrů sněhu. Celkově jsem ten den nachodil jsem přes 25 kilometrů a neviděl jsem ani chlup. K průzkumu mi zbývala už jen poslední z vytipovaných pastvin, ale jelikož cesta k ní byla nějaké 3 kilometry poměrně těžko prostupným lesem, musel jsem se k jejímu hledání hodně nutit. V průběhu cesty se začal zvedat vítr a čas od času se ozvalo praskání zakončené velkou ránou, jak některý ze starých stromů v pralese padnul pod tíhou sněhu. Když jsem se blížil k pastvině už z lesa jsem viděl několik siluet pasoucích se tvorů. Po opatrném přiblížení se ukázalo, že jde o jeleny, kteří přes husté sněžení vůbec nezaznamenali mou přítomnost. V takovýchto podmínkách můj fotoaparát víc než na jeleny ostřil na padající vločky před nimi. Neříkám, že z toho nemůže vzniknout zajímavá fotografie, ale pokud člověk chce mít v podobné situaci fotografii ostrého zvířete, doporučuju vůbec neztrácet čas automatickým ostřením a rovnou objektiv přepnout na manuální režim. Pokud se zvíře nepohybuje závratnou rychlostí, bude manuální ostření mnohem jistější cestou k dobrému snímku. Třešničkou na dortu pro mě bylo, že když jsem po pár minutách měl nafoceno, co jsem potřeboval, jeleni o mé přítomnosti stále nevěděli a tak jsem mohl odejít nepozorován.
Sněhová bouře - jelen lesní (Cervus elaphus), Nikon Z6 + Tamron 150-600mmG2, Bialowieza, Polsko, 25.1.2021.
Vysněná fotografie zubra ve vánici
Kolem Bělověže od téhle chvíle vládla kouzelná ladovská zima a další dny sněhu připadlo ještě víc. Taky teploty klesly hluboko pod bod mrazu a má pozornost se namísto toho, jak někde najít a vyfotit zubra zaměřila na to, jak v noci neumrznout. Aby toho nebylo málo, tak se mi asi půl dne na to dostala kvůli sněžení vlhkost do mé Z6 a ta odešla do věčných lovišť. Naštěstí jsem měl ještě záložní tělo Z50, na které jsem v kombinaci s objektivem Nikon 300 mm f/4,0 PF VR nakonec vyfotil vysněný snímek zubra ve vánici. Po předchozí zkušenosti jsem teď už se záložním tělem nenechával nic náhodě a k ochraně před sněhem jsem si na něj vyrobil improvizovanou pláštěnku z igelitky. Kýžená fotka vznikla až úplně poslední den výpravy asi hodinu před návratem zpět do vlasti. To už jsem především podle stop docela dobře věděl, jaké mají místní zubři zvyky, kde se zdržují a kam se chodí pást. Možná i díky hustému sněžení mě zrovna tenhle zubr dovolil, abych se k němu přiblížil. Stačilo pak jen nezmrznout a nějakou tu hodinku počkat, až se zubr správně natočí, začne přecházet pastvinu, nebude za sebou mít rušivé pozadí. A fotka byla na světě.
Zubr evropský (Bison bonasus), Nikon Z50 + Nikkor 300mm f/4 pf vr, 29.1.2021, Bialowieza, Polsko
Co následovalo?
Zatím jsem nikde nesdílel, co se stalo chvíli poté, co jsem pořídil snímek zubra ve vánici, který jsem později, když získal ocenění v soutěži Czech Nature Photo nazval Bílá tma. Z bezpečné vzdálenosti jsem na pastvině pozoroval polehávající stádo zubrů spolu s jedincem z oceněné fotografie. Zubři mě taky sledovali, byli téměř nehybní a postupně mizeli pod přívalem sněhové pokrývky. Už jsem začal přemýšlet o návratu, když se najednou největší zubr zvednul a otočil směrem k lesu. Postupně ho následovali další a všichni upřeně hleděli do lesa. Vrtalo mi hlavou, co se tam děje, napadlo mě, jestli v lese nejde nějaký člověk. Vzhledem k silné vánici a tomu v jaké jsme se nacházeli pustině, se mi to nejevilo jako moc pravděpodobné. K mému úžasu po chvilce z lesa vyběhli dva dospělí losi s mládětem, kteří navzdory vysokému sněhu ladně propluli kolem uhranutého stáda a pokračovali pastvinou dál. Bylo to jedno z mých prvních pozorování losů ve volné krajině. Bohužel už byla vzdálenost mezi námi moc velká na to, aby z toho vznikly slušné fotografie. Vkládám sem alespoň nějaké dokumentační snímky. Se zatajeným dechem jsem pozoroval tyhle dva druhy velkých spásačů a došlo mi, že v Evropě patrně nebude jiné místo, kde se ve volné přírodě mohou tyhle dva druhy potkat.
Los evropský (Alces alces) a Zubr evropský (Bison bonasus), Nikon Z50 + Nikkor 300mm f/4 pf vr, 29.1.2021, Bialowieza, Polsko
Los evropský (Alces alces) a Zubr evropský (Bison bonasus), Nikon Z50 + Nikkor 300mm f/4 pf vr, 29.1.2021, Bialowieza, Polsko
O věčném návratu
V Bělověži jsem byl od své první cesty víckrát a určitě jsem se sem nevypravil naposledy. Pokud by měl někdo zájem se ke mě při další cestě přidat, neváhejte se mě ozvat - viz má nabídka individuálních fotografických kurzů.
Zubr evropský (Bison bonasus), Nikon Z6 + Tamron 150-600mm g2, Polsko, Bělověžský prales, 28.1.2021
Bělověžský prales, Nikon Z6 + Tamron 150-600g2, 25.1.2021, Bialowieza, Polsko
Zubr evropský (Bison bonasus), Nikon Z50 + Nikkor 300mm f/4 pf vr, 29.1.2021, Bialowieza, Polsko
Bělověžský prales, Nikon Z6 + Tamron 150-600g2, 25.1.2021, Bialowieza, Polsko
Zubr evropský (Bison bonasus), Nikon Z50 + Nikkor 300mm f/4 pf vr, 29.1.2021, Bialowieza, Polsko
Bělověžský prales, Nikon Z6 + Tamron 150-600g2, 25.1.2021, Bialowieza, Polsko
Zubr evropský (Bison bonasus), Nikon Z50 + Nikkor 300mm f/4 pf vr, 29.1.2021, Bialowieza, Polsko